
Jóga zaměřená na záda: Nejlepší pozice a ty, které při bolestech zad nezkoušejte!
Jóga je v současnosti velmi populární. Jedná se o komplexní přístup k péči o tělo a mysl a zároveň představuje účinný způsob, jak si pomoci při bolestech pohybového aparátu. Přečtěte si více o józe zaměřené na záda.

Bolest pod lopatkou nepodceňujte. Kdy jí věnovat větší pozornost?
Znáte ten nepříjemný pocit, když vás začne píchat pod lopatkou? Ať už jde o ostrou bolest nebo tupý tlak, tento symptom může výrazně znepříjemnit každodenní život. I když je bolest pod lopatkou poměrně běžná, neměli byste ji podceňovat.

Skvělé cviky na skoliózu: Uleví od bolesti a mohou přispět k léčbě
Skolióza je stav, při kterém dochází k vychýlení páteře do strany. Skolióza může být nepříjemná a někdy i bolestivá, ale správné cviky mohou pomoci tuto bolest zmírnit. O některých cvicích vám povíme v tomto článku.

Jak se zbavit bolesti zad? Přinášíme několik tipů
Trápí vás bolest zad při obyčejném vstávání ze židle nebo při vybírání věcí z police? Nejste v tom sami. Přinášíme vám několik tipů, jak se zbavit nebo alespoň zmírnit bolest zad a zlepšit kvalitu života.

Jaké cviky na záda doporučují profesionální sportovci? Hlavně nezanedbat strečink
Každý sportovec či trenér ví, že zanedbat strečink se nevyplatí před sportovní aktivitou ani po ní. Řekneme vám, jaké druhy strečinku známe a také prozradíme, jaké cviky na záda doporučují cvičit profesionální sportovci.

Jaký pohyb zvolit při bolesti zad? Co třeba pilates?
Pilates je oblíbenou cvičební metodou, která se zaměřuje na posilování hlubokých svalů trupu – „středu těla“, zlepšování flexibility a celkové rovnováhy těla. Pro mnoho lidí trpících bolestí zad se stává pilates řešením, může být ale také účinnou prevencí. Proč tomu tak je?

Nejlepší cviky na mezilopatkové svaly – zkuste to s posilovací gumou
Odporové gumy, neboli expandery, jsou možná tou nejuniverzálnější cvičební pomůckou. Posilovací gumu si můžete vzít kamkoliv s sebou, což je jedna z dalších výhod této tréninkové pomůcky. Využijete ji třeba na intenzivnější cvičení nebo jako pomůcku k rychlému tréninku na dovolené.

Jak se zbavit bolesti hlavy? Vyzkoušejte tyto cviky a úleva se dostaví
Pokud jste nikdy nezažili bolest zad ani bolest hlavy, jste šťastný člověk. Dlouhé sezení, shrbená záda i málo pohybu, to vše mohou být příčiny bolesti hlavy, i té náhlé. Zkuste pár cviků, které od bolesti hlavy uleví. Nejsou náročné a nemusíte je cvičit hodiny, stačí pár chvil denně.

První pomoc při zaseknuté plotýnce
Pokud ráno nemůžete otočit hlavou, bolí vás oblast krční páteře až po ramena či pociťujete vystřelující bolest do hlavy či končetin, může jít o „přiskřípnutou“ plotýnku. A ta dokáže pěkně potrápit. Jak si v této nesnadné situaci pomoci od bolesti? Máme pro vás několik tipů.

Vyžaduje každá bolest zad návštěvu lékaře? Tyto příznaky ukáží, kdy návštěvu odborníka neodkládat
Bolest běžnou, nezávažnou, tedy takovou, která ve většině případů nevyžaduje lékařské ošetření, známe pod pojmem nespecifická bolest zad. Otázkou však může být, jak ji odlišit od zdravotního problému, který je již třeba konzultovat s odborníkem. V rozhodování mohou pomoci tvz. „red flags“. Poradíme vám, jak je rozpoznáte a co vlastně znamenají.

Cviky na krční a hrudní páteř
Máte za sebou několikahodinové sezení za počítačem? Možná po něm i vy cítíte nepříjemnou bolest či pocit ztuhnutí krku nebo šíje. Zbavit se jich vám mohou pomoci dobře vybrané cviky k uvolnění krční a hrudní páteře. Ty nejvíce oceníte zejména během náročného dne, ale i po něm, kdy je uvolnění pocitu napětí v oblasti zad více než žádoucí.

V léčbě bolesti zad zkratky ani rychlé řešení nehledejte
Každý, koho někdy „chytla záda“, hledá univerzální návod, jak si od bolesti zad pomoci. Pravdou však je, že nic takového neexistuje. Stejně jako neexistuje univerzální příčina bolesti zad. Jedno je ale jisté. Bolest nevznikne jen tak a stejně tak i to, že léčba vyžaduje trpělivost.

Rehabilitace zad: proč je při léčbě důležitá
Bolesti zad jsou jedním z nejčastějších problémů, se kterými se v dnešní době setkávají praktičtí lékaři ve svých ambulancích. Rovněž jsou bolesti zad častou příčinou dlouhodobé pracovní neschopnosti. Jedná se o komplexní problém, jehož řešení často vyžaduje spolupráci odborníků z různých medicínských oborů. Samotná léčba v mnoha případech není jednoduchá.

TOP cviky na protažení a posílení bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušit každodenní aktivity běžného života. Proto je velmi důležité se o svaly, které zajišťují stabilitu ale i pohyb pohybových struktur, správně „starat“. Nejen pravidelně je uvolňovat pomocí protahovacích technik, ale i oslabené svaly posilovat. Pokud se však pohybové struktury (zejména ty svalové) nezapojují správně, zjednodušeně pokud nemáme „core“, může i cvičení snadno vést k bolesti nebo zranění zad. Cvičení navíc skvěle funguje i preventivně. A jakými cviky začít?

Proč sáhnout po vitamínech skupiny B při bolesti zad?
Když se dostaví bolest, saháme většinou po rychlé „náplasti“ v podobě analgetik. Důležité je však bolest léčit a ne jen krátkodobě potlačovat. Opakující se bolest zad bychom měli řešit změnou každodenních stereotypů – pohybových návyků. V neposlední řadě se zaměřit na léčbu poškozených nervů zad.

Jedinečný benfotiamin. Kde ho najít a co všechno umí?
Vitamin B1 je pro naše tělo nezbytný – dodává nám energii a má vliv na nervový systém i srdce. Zdravý člověk ho získává z běžné pestré stravy. Tento vitamin má celou řadu pozitivních účinků na náš organismus. Kdy ho ale potřebujeme více doplňovat? A kde ho najít?

Léky na dlouhodobou a opakující se bolest zad – jak je to s jejich užíváním?
Bolest zad je jednou z nejčastějších příčin pro návštěvu lékaře a setká se s ní v životě téměř každý. Akutní bolest zad je třeba řešit, například pomocí volně prodejných léků proti bolesti. Je-li však bolest způsobena dlouhodobými špatnými návyky, bude i její léčba během na dlouhou trať.

Studené sprchy, kryoterapie, terapie chladem. Pomáhají s bolestí zad?
Léčba bolesti zad chladem se může zdát na první pohled neobvyklá. V případě bolesti zad totiž člověk nejspíš myslí na terapii teplem, například fénováním či prostřednictvím aplikace krémů, gelů či náplastí. Avšak metody využívající chlad jsou v rehabilitaci známy a indikovány již dlouho. Jak vlastně léčba chladem probíhá a proč stojí za to ji vyzkoušet?

Volně prodejné léky na bolest zad: jak vybrat ten správný?
Nečekané, náhlé, akutní bolesti zad lze čelit v domácích podmínkách díky volně prodejným lékům, které lze zakoupit v lékárně bez receptu. Vybavte svou lékárničku důkladně tak, abyste byli připraveni a měli první pomoc vždy po ruce. Jak ale vybrat ten správný lék?

5 pomocníků na bolest zad v kříži. Zjistěte, co na ni platí!
Bolesti v oblasti dolní bederní páteře a kříže jsou vzhledem k dnešnímu stylu života stále častějším problémem. Bolest to může být mírná, nijak významně neomezující, a i to je jeden z důvodů, proč ji často přecházíme. I tyto zpočátku mírné obtíže pro nás však mohou být důležitou informací o tom, že něco není úplně v pořádku. Nejlepší je proto bolesti předcházet. Ale jak na to?

Rčení „hlavně pevné nervy“ platí i pro naše záda. Víte proč?
Určitě znáte a slavíte Den dětí, matek nebo otců. Víte ale, že na 16. října připadá Světový den páteře? Zkuste se v tento den zamyslet nad tím, co děláte pro zdraví té své a svých zad. Pokud máte trochu černé svědomí, které se už dokonce začíná ozývat v podobě bolesti zad, je nejvyšší čas s tím něco dělat. Pojďme si proto u této příležitosti připomenout, jak se o svá záda starat i jak řešit náhlou bolest.

Znáte nejúčinnější cviky na bolest zad? Ukážeme vám, jak na ně
Pokud jste se již s bolestí v zádech setkali, nejspíš víte, že dokáže pořádně znepříjemnit život. Co když ale existuje způsob, jak si od bolesti zad pomoci? Vyzkoušejte několik speciálních cviků na uvolnění zádového svalstva a páteře a uvidíte, že výsledek i úlevu brzy pocítíte.

Nakopněte imunitu a udělejte z ní nedobytnou pevnost. Jak na to?
S příchodem chladných dnů začínají útočit různé bacily. Sotva spadne první podzimní list, rýma nebo nachlazení je tu. Udělejte proto ze svého těla nedobytnou pevnost pro všechny viry a bakterie, které jsou připraveny zaútočit. Přinášíme několik tipů, jak na to.

Znáte kompenzační cvičení? Povíme vám, co to je a proč je pro tělo důležité
Naše tělo je k pohybu stvořeno. A my, aby bylo funkční a zdravé, pohyb denně potřebujeme. Na druhé straně tělu a zejména zádům dávají zabrat mnohé nesprávné návyky a pohybové stereotypy. Například několikahodinová směna u počítače, navíc ve špatné pozici. Abychom potížím předešli, vyplatí se tak do každodenního programu zařadit kompenzační cviky. O jaké jde?

Automasáž uvolní i pomůže. Naučte se, jak na ni
Ztuhlý krk, bolest hlavy nebo zad občas trápí každého. Může za to strnulý sed, nepřirozené ohnutí zad, těžká manuální práce a v dnešní době i delší sezení u počítače. Pomoci od bolesti si ale můžete i sami doma. A jak na to?

Obstřik uleví od bolesti, ale má i svá rizika
Byli jste někdy na obstřiku nebo u vás takovou možnost zvažovali? Jde o drobný lékařský zákrok, který spočívá v aplikaci analgetika, kortikoidu, injekční stříkačkou při akutní bolesti zad nebo při zánětech či otocích pohybového aparátu (nejčastěji kloubů). Obstřik sice přináší rychlou úlevu od bolesti, ale má i svá rizika.

Cviky na záda, které zvládnete doma i v kanceláři
Sedíte každý den dlouho u počítače a večer necítíte záda? Sedavý způsob života se dokáže negativně podepsat na našem zdraví a podle statistik trápí v současnosti chronické bolesti velké procento populace. Přinášíme vám proto několik cviků, které záda protáhnou a můžete je provádět nejen doma, ale třeba i v kanceláři.

Dýchání podle Wim Hof metody
Wim Hofova metoda dýchání v posledních letech doslova obletěla svět a začala být opravdu oblíbenou technikou. Není se čemu divit, protože lidem nabízí spoustu zdravotních benefitů. Například zklidňuje uspěchanou mysl, čímž snižuje stresovou zátěž, může být ale i prevencí před nejrůznějšími nemocemi. Přečtěte si, jak s metodou začít a s čím dokáže pomoci.

Dornova metoda? Pomáhá od bolesti a srovnává tělo
Dornova metoda je druhem jemné manuální terapie, při které jsou klouby a obratle přesně a bezpečně uváděny do svých původních a správných poloh. V čem vlastně tato metoda spočívá a kdy dokáže pomoci?

Lék vs. doplněk stravy. Víte, čím se liší a co si v lékárně vybrat?
Při návštěvě lékárny obvykle narazíte kromě léků také na doplňky stravy. I když se jedná o dvě naprosto odlišné kategorie výrobků, často se mohou chybně zaměňovat. Přestože léky i doplňky stravy bývají společně běžně dostupné na jednom místě, neznamená to, že jsou svými účinky shodné. Jak se v nich zorientovat, a který vybrat?

Baňkování uleví od bolesti svalů i od nachlazení. Kdy ho vyzkoušet?
Masáž pomocí speciálních baněk prokrvuje kůži, popohání metabolismus a odplavuje škodliviny z těla. Baňkování je staré více než 5 tisíc let a v současnosti se používá po celém světě. Patří mezi alternativní metody léčení a pomáhá při mnoha zdravotních potížích. V čem baňkování vlastně spočívá a kdy se vyplatí ho vyzkoušet?

Kdo je chiropraktik a s čím dokáže pomoci?
Bolesti zad, páteře nebo hlavy často vedou k návštěvě chiropraktika. Tento odborník se zaměřuje na diagnostiku a léčbu mechanických problémů s klouby, zejména páteří, a jejich vliv na nervový systém. I když vám může přinést úlevu, je důležité vědět, že chiropraktik neřeší příčinu problému, ale jeho následky.

Posilování středu těla může pomoct i vašim zádům. Jak na to?
Slabý střed těla může být příčinou bolestí krční páteře, zad, kolen i ramen. Pravidelným tréninkem tzv. core svalů zlepšíte držení těla, získáte větší sílu a předejdete zdravotním problémům. Vyzkoušejte jednoduché cviky, jako je plank, pánevní most či horolezec, a nezapomeňte na správné dýchání.

Máte doma gymnastický míč? Využijte ho na cvičení, protahování i při bolesti zad
Gymball, fitball nebo zkrátka jen velký míč. Říkejte mu, jak chcete. Je skvělou cvičební pomůckou, která vám pomůže zpevnit a vytvarovat tělo, protáhnout se, ale také dá zabrat svalům břicha i podél páteře, a tím může zmírnit bolesti zad. Jak míč využít na maximum?

Nenápadné bylinky, které umí pomoci od bolesti zad i hlavy. Které to jsou?
Bolest zad nebo hlavy může občas potrápit každého. Místo okamžitého sahání po pilulkách proti bolesti však můžete vyzkoušet sílu přírody. Některé bylinky mají analgetické a protizánětlivé účinky, díky kterým pomáhají ulevit od nepříjemných obtíží. Které z nich mohou být vašimi spojenci při bolestech pohybového aparátu i hlavy?

Tyto pomocníky se vyplatí mít doma – uleví od bolesti zad
Bolest zad zažije během života až 80 % lidí a často se objeví zcela nečekaně. Naštěstí existují jednoduché pomůcky, které mohou ulevit a pomoci s prevencí.

Už jste slyšeli o míčkování? Tato jednoduchá metoda dokáže uvolnit nejen svaly zad!
Míčková facilitace neboli zjednodušeně řečeno „míčkování” je technika, kterou vyvinula česká fyzioterapeutka, paní Zdena Jebavá. Metoda byla určena především pro léčbu astmatických děti, následně byla však za podpory fyzioterapeutů rozvíjena dále a v dnešní době má proto široké využití nejen ve fyzioterapii, ale i jinde. A o jakou metodu se vlastně jedná?

Skřípnutý nerv si můžete přivodit velmi rychle, ale je těžší zbavit se potíží. Víte, jak na to?
Skřípnutý nerv v zádech, ať už v krční nebo bederní oblasti, je vždy bolestivá záležitost a může nám dokonce i zabránit v každodenních činnostech. Ať už si nerv začnete léčit doma nebo s pomocí lékaře, měli byste vědět, jak na to, abyste se mohli bolesti zbavit co nejdříve.

Lék vs. doplněk stravy - víte, jaký je mezi nimi rozdíl?
Mezi lékem a doplňkem stravy je velký rozdíl – a to nejen v účincích, ale i v regulaci a bezpečnosti. Zatímco léky musí projít přísnými klinickými testy a schvalováním, u doplňků stravy není účinnost nijak ověřována. Pojďme se podívat na hlavní rozdíly mezi nimi.

6 cviků pro zdravá záda, na které si může troufnout každá věková skupina
Bolesti zad a kloubů trápí většinu z nás. Předejít se jim dá ale pravidelným cvičením a protahováním. Cvičících metod je nespočet a každý si musí přijít na tu, která mu nejvíce vyhovuje. Přinášíme vám několik jednoduchých cviků, s nimiž protáhnete zádové svaly i páteř. Jsou ideální prevencí před bolestí a můžete je provádět v pohodlí domova.

Kam jít, když začnou bolet záda
Bolesti zad jsou jedním z nejčastějších zdravotních problémů, které postihují až 80 % lidí. Mnohdy začínají jako drobné obtíže, ale pokud se neléčí, mohou přerůst v chronické problémy. Nečekejte, až bolest přeroste do vážného stavu, a věnujte se prevenci i včasné léčbě.

„Pojď mi prokřupnout záda.“ Na tuto větu byste měli rychle zapomenout
Prosedíte celý den za počítačem nebo vás bolí krční páteř z toho, jak často nosíte těžkou kabelku? A tak se různě kroutíte a protahujete, dokud neuslyšíte křupnutí, které vám aspoň na chvíli uleví od bolesti. Pokud to děláte často, můžete si spíš ublížit než pomoci. Zkuste to raději jinak. Poradíme vám, jak na to.

Při bolesti zad je nejhorší odpočívat
Bolest zad trápí většinu populace a často vede k mylnému přesvědčení, že nejlepším řešením je klid a odpočinek. Ve skutečnosti ale dlouhodobé nicnedělání může problém ještě zhoršit. Jaký pohyb vám pomůže ulevit od bolesti a posílit páteř?

Laická masáž není masáž
Bolesti zad jsou jedním z nejčastějších zdravotních problémů, které trápí Čechy. Pokud vás bolest zad zastihne, může se objevit otázka, zda vám domácí masáž od partnera skutečně pomůže. Ve skutečnosti často vede spíše k prohloubení problému.

Léčitel zad jménem McKenzie
McKenzie metoda je efektivním způsobem, jak se zbavit bolesti zad a kloubů aktivním přístupem a pravidelným cvičením. Naučíte se pohyby, které vám uleví, a zároveň se vyvarujete těch, které by mohly stav zhoršit. Klíčem k úspěchu je nejen správná diagnostika a léčba, ale i dlouhodobá prevence a péče o zdraví páteře.