Skvělé cviky na skoliózu: Uleví od bolesti a mohou přispět k léčbě


Skolióza je stav, při kterém dochází k vychýlení páteře do strany. Skolióza může být nepříjemná a někdy i bolestivá, ale správné cviky mohou pomoci tuto bolest zmírnit. O některých cvicích vám povíme v tomto článku.

O skolióze jsme na našem edukativním portálu již psali. Podstatou tohoto onemocnění je, že se páteř v čelní rovině vychyluje do strany a místo přirozeného přímého postavení vytváří písmeno „C“ nebo „S“. Diagnostika skoliózy probíhá většinou v dětství, často se „objeví“ v období dospívání. Pokud je diagnostikována v dospělosti, náprava je mnohem náročnější. Nejdůležitější je tedy onemocnění zachytit včas a co nejdříve začít s vhodnou léčbou, při které má rehabilitace významné a nezastupitelné místo.

Přečtěte si o skolióze více: Skolióza: jak ji rozpoznat a úspěšně léčit?

Cvičení jako doplněk léčby

Při skolióze samotná léčba závisí na stupni zakřivení a také na následném postavení pánve. Je na lékaři – specialistovi, aby posoudil, zda pacientovi postačí podstoupit rehabilitaci, nebo zda potřebuje nosit korzet či absolvovat chirurgický zákrok.

Neoddělitelnou součástí léčby je trénink správného držení těla a nepochybně i cvičení, které, pokud je správně vedeno, většinou onemocnění jako takové nevyléčí, to znamená, že nevrátí postavení páteře do ideálního stavu, ale může zabránit jeho zhoršení a mít na něj pozitivní účinky. Pravidelné cvičení vhodných cviků na skoliózu může rovněž pomoci zlepšit flexibilitu svalů páteře a posílit je. I při skolióze musíme mít na paměti, že jde o komplexní pohybový problém, a tak k němu přistupovat. Jednoznačně, zejména na začátku, patří do rukou specialistů – rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů.

Zásady cvičení při skolióze

Aby bylo cvičení při skolióze efektivní a zároveň bezpečné, je třeba dodržet několik zásad. V první řadě by měl pacient se skoliózou každou novou pohybovou aktivitu, jak bylo uvedeno výše, konzultovat s odborníkem s cílem eliminovat riziko zranění či zhoršení stavu.

Aby mělo cvičení požadovaný efekt, mělo by být pravidelné. Cvičte každý den 15 až 20 minut, začněte spíše pozvolna a postupně přidávejte na intenzitě. Poslouchejte své tělo, nikdy necvičte přes bolest. Do rutiny zařaďte také relaxační techniky v podobě dechových cvičení.

A jaké aktivity je při skolióze lepší vynechat? Vyhýbejte se intenzivním a kontaktním sportům, jako je fotbal či hokej, sportům, kde dochází k prudkým rotacím, například tenisu či golfu, a také zvedání příliš těžkých břemen.

Cviky na skoliózu

Cviky uvedené v tomto článku jsou bezpečné a můžete je provádět i v pohodlí domova.

Kočičí hřbet

Cvik známý jako kočičí hřbet může být užitečný i při skolióze. Postavte se do pozice na čtyři a dbejte na to, aby vaše dlaně byly pod rameny a kolena pod boky. S nádechem zakulaťte záda směrem nahoru a bradu přitiskněte k hrudníku. S výdechem poté prohněte záda dolů, zvedněte hlavu a vystrčte hýždě. Opakujte 8 až 10krát pomalým tempem a s kontrolovaným dechem.

kocici hrbet

Plank alias prkno

Plank, ale i boční plank, je výborný cvik na posílení svalů a vyrovnání asymetrií páteře. Plank provádějte tak, že si lehnete na břicho, lokty položíte pod ramena tak, aby byla předloktí rovnoběžná a dlaně směřovaly k zemi. Zvedněte tělo tak, aby se o zem opíralo předloktí a špičky nohou. Tělo by mělo tvořit co nejrovnější přímku od hlavy až po paty. Dýchejte plynule a vydržte nejprve 15–20 sekund. Postupně přidávejte na půl minuty až minutu.

prkno

Pozice dítěte

Pozice dítěte je cvik považovaný za relaxační. Uvolní napětí a podpoří flexibilitu těla. Klekněte si na kolena a lehce se posaďte na paty. Předkloňte se dopředu a natáhněte ruce před sebe na podložce. Hlava by čelem měla spočívat na podložce, přičemž páteř zůstává natažená. Zůstaňte v této pozici 30–60 sekund a dýchejte zhluboka.

pozice ditete