Bolest pod lopatkou nepodceňujte. Kdy jí věnovat větší pozornost?


Znáte ten nepříjemný pocit, když vás začne píchat pod lopatkou? Ať už jde o ostrou bolest nebo tupý tlak, tento symptom může výrazně znepříjemnit každodenní život. I když je bolest pod lopatkou poměrně běžná, neměli byste ji podceňovat.

Sedavý způsob života, nedostatek pohybu a nesprávné držení těla – to jsou časté příčiny zdravotních problémů, které se často projevují bolestí zad. Asi vás nepřekvapí, že právě tyto faktory často stojí i za nepříjemnou bolestí pod lopatkami.

Nejčastější příčiny bolesti pod lopatkami

Přetížené svaly

Nejčastěji je bolest zad pod lopatkou způsobena svalovým napětím či přetížením, které vzniká při dlouhodobém sezení v nesprávné poloze, nadměrné fyzické námaze, jednostranném zatížení nebo vlivem každodenního stresu. V tomto případě není důvod k obavám – stačí do denní rutiny zařadit kompenzační cvičení, pravidelně protahovat namáhané svaly a využít služeb profesionálního maséra. Nezapomínejte také na správnou výšku monitoru a vhodnou pracovní židli. Tyto drobné změny vám pomohou nejen zmírnit bolest, ale i předcházet opakovaným obtížím.

Prečti si: Pracovní stereotypy aneb i home office má svá pravidla

Při opakované bolesti, která následně předpokládá i útlak nervu a z toho plynoucí potíže, se doporučuje i dlouhodobé užívání vitaminů skupiny B – B1, B6 a B12 ve formě léku (např. Milgamma® N) a ve vysokých dávkách, které vyživují poškozené nervy zad a přispívají tak k jejich rychlejšímu hojení.

co delat kdyz vas sekne

Když vás „sekne“

Máte pocit, že vás „seklo“? Tato bolest bývá pichlavá, vystřelující pod lopatku a zhoršuje se při dýchání nebo pohybu. Může jít o blokádu hrudních obratlů nebo kloubů spojujících žebra s páteří čili takzvanou blokádu žeber. Pomoci mohou správně prováděná cvičení, nejlépe na doporučení nebo pod vedením fyzioterapeuta, profesionální masáž či aplikace suchého tepla. Pokud však bolest neustupuje, nabírá na intenzitě nebo se často opakuje, měli byste se nechat vyšetřit odborníkem.

Vyhřezlá ploténka

Vyhřezlá meziobratlová ploténka v oblasti hrudní páteře je méně častá, protože hrudní páteř je stabilizována hrudním košem. Pokud ale začne tlačit na nervy, může způsobit nejen lokální bolest pod lopatkou, ale i vystřelující bolest obloukovitě na jednu či obě strany hrudníku.

Tento problém může být doprovázen neurologickými projevy, jako je brnění nebo snížená citlivost v postižené oblasti. V takovém případě je nutná konzultace s lékařem. Hlavní příčinou tohoto stavu je opět dlouhodobé nesprávné zatěžování páteře a proto je nutné i po ústupu obtíží posilovat hluboký stabilizační systém páteře.

Pravá nebo levá?

Zatímco výše uvedené příčiny bolesti se mohou objevit jak pod pravou, tak pod levou lopatkou, některé zdravotní problémy se vyskytují pouze na jedné straně – v závislosti na tom, který orgán je postižen.

  • Bolesti pod pravou lopatkou mohou souviset s onemocněním žlučníku, jater, pravé plíce nebo pravé ledviny.
  • Bolesti pod levou lopatkou mohou signalizovat onemocnění srdce, žaludku, levé ledviny nebo levé plíce.

Neváhejte s lékařským vyšetřením, pokud...

... je bolest intenzivní, neustupuje, zejména pokud se vyskytuje vlevo pod lopatkou, na hrudníku nebo vyzařuje do levé ruky. V tomto případě vyhledejte lékaře okamžitě.
... se bolest zhoršuje, přetrvává několik týdnů a je doprovázena dýchacími potížemi, kašlem, bolestí na hrudi, nespavostí, slabostí v rukou, brněním končetin nebo nevysvětlitelným úbytkem na váze.

Pozor: V oblasti hrudní páteře se může, zejména u oslabených jedinců a starších lidí, objevit pásový opar. Ten se projevuje intenzivní bolestí v hrudní oblasti a kožním výsevem.