Znáte kompenzační cvičení? Povíme vám, co to je a proč je pro tělo důležité


Naše tělo je k pohybu stvořeno. A my, aby bylo funkční a zdravé, pohyb denně potřebujeme. Na druhé straně tělu a zejména zádům dávají zabrat mnohé nesprávné návyky a pohybové stereotypy. Například několikahodinová směna u počítače, navíc ve špatné pozici. Abychom potížím předešli, vyplatí se tak do každodenního programu zařadit kompenzační cviky. O jaké jde?

kompenzacni cviceni

Pojem kompenzační cvičení není mezi lidmi všeobecně znám. Zjednodušeně řečeno jde o soubor uvolňovacích, protahovacích a posilovacích cviků, které mají za úkol kompenzovat, čili napravovat a vyrovnávat. Nejčastěji kompenzujeme nadměrnou nebo jednostrannou zátěž, ať už pracovní nebo sportovní, nedostatek pohybu, sedavý způsob života nebo nesprávné držení těla.

Cílem je tělo protáhnout, uvolnit a rozproudit energii. Následující cviky jsou určeny zejména pro ty z nás, kteří pociťujeme napětí, stažení, únavu nebo bolest ve spodní části zad a v oblasti pánve.

Pár minut každý den 

Během kompenzačních cvičení se snažte naladit na své dýchání, uklidněte mysl, soustřeďte se na vykonávaný pohyb a vnímejte více své tělo. Připravte si odporovou gumu, a pokud máte, tak i gymnastický míč. Tuto krátkou sestavu cviků můžete použít k vybudování každodenní večerní rutiny.

Rotace s velkým míčem

Cvik je vhodný k posílení břišního a vnitřního svalstva, ale také k uvolnění beder. Lehněte si na záda a nohy si položte na gymnastický míč. Zpevněte břicho a s výdechem proveďte rotaci do strany s tím, že by se záda neměla přehnout. S nádechem se vraťte zpět do původní pozice a následně s výdechem proveďte rotaci do opačné strany. Zopakujte alespoň 10x na každou stranu.

Tip: Pokud nemáte gymnastický míč, cvik můžete provádět i bez něj, je to však náročnější varianta.

cviky s míčem

Roztahování gumy

Tento cvik je skvělý pro posílení svalů horní části zad. Budete potřebovat jen odporovou gumu (expander), případně míč (ten však není nutný, můžete sedět i na židli či na zemi). Posaďte se na míč a kolem rukou si omotejte gumu. Zvedněte ruce nad hlavu, gumu byste měli mít v tomto bodě mírně napnutou.

S výdechem stahujte gumu před hrudník a snažte se ji roztáhnout co nejvíc silou svalů zad. S nádechem ruce vraťte zpět nahoru. V horní pozici by měly být ruce co nejvíce nataženy, ramena by měla ale být zároveň stažena. Dávejte si pozor na rovná záda a stažené břicho. Udělejte alespoň 15 opakování.

Jaké cviky na záda doporučují profesionální sportovci? Hlavně nezanedbat strečink

Rolovací pánevní most

Položte se na záda, pokrčte nohy v kolenou a dejte chodidla na šířku pánve. Uvědomte si, že opíráte o zem opravdu celá chodidla, tedy všechny tři body – palec, malíček i patu. Tendenci zvedat se má zejména palec, na to si dejte pozor. V leže na podložce se nadechněte a poté začněte s výdechem páteř pomalu zvedat – „rolovat“ od kostrče, křížové kosti a bederních obratlů – obratel po obratli až po pupík. Zde se zastavte, nadechněte se a s výdechem pokládejte – „rolujte“ páteř obratel po obratli zpět na podložku.

S nádechem buďte uvolněni na podložce a s výdechem opakujte rolování směrem nahoru. Po celou dobu mějte uvolněné hýždě a pozor dávejte i na ramena a lopatky. Snažte se je držet přirozeně dolů, směrem k hýždím. Brada je lehce přitažena k hrudníku, lokty na úrovni spodní části lopatek. Opakujte tak dlouho, jak vám to bude příjemné.

Uvolnění na velkém míči

Pokud se v pozici na míči dokážete opravdu uvolnit, tento cvik funguje jako magie. Cvik je jednoduchý. Z podřepu, opření zády o míč, si na něj pomalu lehněte. Když jste si jisti, že jste ve stabilní poloze, absolutně se uvolněte a ruce a nohy nechte volně viset. Dýchejte zhluboka do spodní části břicha, zad a pánve. V pozici se snažte setrvat 2 až 3 minuty.

Cvik můžete opakovat ještě jednou. Poloha u tohoto cviku vám však musí být příjemná, v žádném případě by neměla bolet. Rovněž není cvičení vhodné u lidí s diagnostikovanými degenerativními změnami krční páteře či onemocněním cév nebo pokud pociťujete při cviku závrať.