Každý, koho někdy „chytla záda“, hledá univerzální návod, jak si od bolesti zad pomoci. Pravdou však je, že nic takového neexistuje. Stejně jako neexistuje univerzální příčina bolesti zad. Jedno je ale jisté. Bolest nevznikne jen tak a stejně tak i to, že léčba vyžaduje trpělivost.
Bolest zad je často důsledek všeho negativního, co na svá záda naložíme. Jak fyzického, tak psychického původu. Postupně se na něm podepíše špatné držení těla, spaní na nekvalitní matraci, dlouhodobý nesprávný a jednostranný pohyb, ale také psychická nerovnováha, stres, depresivní nálada nebo dlouhodobý psychický tlak.
Ze somatického pohledu nejdůležitější pro zdravá záda je správné držení těla. Podceňovat by se však neměla ani správná poloha při spánku. Tedy taková, při které nedochází k utlačování nervů, přetížení svalů či segmentů páteře. Že je něco špatně poznáte, když se ráno vzbudíte celí „polámaní“. Důležitá proto je i kvalitní matrace s vhodným anatomickým polštářkem. Nic z toho rozhodně nepodceňujte, protože nejen nervy, ale i záda máte jen jedny. Navíc dlouhodobé zaujímání nevhodné polohy, ať už při denních činnostech nebo při spánku, může vést například až k útlaku nervu v bederní či krční páteři.
Nezapomínejte ani na správný pohyb, který je pro záda prospěšný. Může to být chůze, jízda na správně nastaveném kole, plavání nebo protahovací a posilovací cviky. Vhodným protáhnutím zkracujících se svalů, posílením těch oslabených, mobilizováním pohybových segmentů páteře, pánve, ale i končetin (čili celého těla) můžete předejít mnoha problémům se zády, ale i ostatních částí pohybového aparátu.
Mezi příčiny bolesti zad patří i dráždění či poškození nervových vláken v oblasti páteře. Důležitá je tak jejich výživa. Hlavně proto, že správně vyživované buňky jsou silnější a lépe odolávají poškození, čímž se brání vzniku bolesti.
Příčiny vzniku bolesti jsou různé. Většinou se jedná právě o dráždění nervových struktur, a to tlakem a nebo zánětem. Prevence jako zdravý životní styl je ideální, jenže pokud vás záda již bolí, musíte svému tělu ulevit a bolest snížit.
Často se pro první pomoc sahá po analgetikách, lécích proti bolesti. Pamatujte však na to, že jejich úkolem je ulevit od akutní bolesti. Neléčí ale její příčinu.
Pokud se chystáte problémy s bolestí zad řešit masážemi, myslete na to, že mezi fyzioterapeutem a masérem je několik rozdílů. Fyzioterapeut je povětšinou vysokoškolsky vzdělaný zdravotník, který by měl bolest zad řešit komplexně. Masér má obvykle středoškolské vzdělání, může být ale také absolventem rekvalifikačního kurzu a jeho léčba je zaměřena zejména na uvolnění měkkých (svalových) struktur. Masáže pomáhají při regeneraci, odstraňují únavu, ale také zpomalují nástup příznaků stárnutí, zlepšují krevní oběh i psychický stav, a proto hrají důležitou roli zejména v prevenci bolesti zad.