Pokud vás trápí bolesti zad, základní pravidlo pro nejrychlejší nápravu zní: jednat okamžitě. Vyplatí se proto zvážit návštěvu fyzioterapeuta, který vám dokáže pomoci rozhodně více než jen klasická masáž. Kdy se k fyzioteraputovi objednat a co od první návštěvy můžete čekat?
V první řadě mějte na paměti, že se nejedná o masáž nebo něco podobného. Fyzioterapeut je někdo, kdy vystudoval lékařskou školu a je odborníkem na pohybový aparát. Je tedy možné, že vás ošetří technikami připomínající masáž, ale masáž jako taková to není.
K fyzioterapeutovi se můžete dostat dvěma způsoby. Buď se objednat na ošetření, které si budete plně hradit nebo dostanete odbornou zdravotnickou žádanku od svého ošetřujícího lékaře. Připravte se na to, že prohlídka probíhá většinou ve spodním prádle, aby si vás terapeut mohl prohlédnout ze všech stran a zjistit tak veškeré asymetrie. K tomu, aby mohl sestavit terapii šitou přímo vám na míru, vás zároveň také trochu vyzpovídá a probere s vámi důvody, kvůli kterým přicházíte. Jedině tak co nejpřesněj zjistí charakter vašich obtíží, typ a intenzitu bolesti, předchozí úrazy či operace. Pravděpodobně se vás zeptá i na pracovní pozici, ve které se přes den nacházíte. A mnoho dalšího. Není třeba se však děsit, je to naprosto normální postup.
Na prvním setkání vám fyzioterapeut rovněž ukáže pár cviků, které budete moci cvičit doma a při dalších sezení je s vámi probere znovu. Je to z toho důvodu, abyste cvik opravdu prováděli správně a neublížili si ještě víc. V příštích “hodinách” se terapeut pravděpodobně již zaměří na konkrétní oblasti (např. záda, krční páteř, kolena apod.), i tak se ale připravte na to, že vyšetření bude probíhat spíše celkově. Problém s bolestivým kolenem totiž nemusí vždy značit problém v dané oblasti, ale příčina může být i jinde. Například ve špatném postavení pánve, plochých nohách či skolióze páteře a dále.
Tip: Nebojte se s terapeutem mluvit o všem, co při terapii cítíte nebo co jste cítili při domácím cvičení. Jedině tak dovedete terapii k dokonalosti. Propojí se znalosti odborníka s vaším tělem a léčba bude účinnější.
Čas sice vyřeší hodně věcí, ale ve chvíli, kdy máte zablokovanou krční páteř, nestabilní kotník nebo se nemůžete ohnout, vás trpělivost ani čekání do života nevrátí. S návštěvou fyzioterapeuta proto neotálejte a na nic nečekejte. Pokud totiž přecházíte bolest dlouhodobě, vaše tělo si vytváří náhradní mechanismy, které je pak daleko těžší odstranit než akutní problém.
Zatočit s bolestí zad samozřejmě můžete zkusit i sami – tak, že změníte svůj životní styl, který se zdravými zády úzce souvisí. Nezapomínejte na pravidelný přísun vitaminů B1, B6 a B12 (najdete je například ve volně prodejném léku milgamma® N cps), které se starají o výživu nervů zad. Kombinace pravidelných a vysokých dávek vitaminů skupiny B zlepšuje metabolismus a působí na periferní nervová vlákna, a navíc díky svému protibolestivému účinku uvolňuje reflexní svalstva.