Rčení „hlavně pevné nervy“ platí i pro naše záda. Víte proč? | 06 října 2022

Určitě znáte a slavíte Den dětí, matek nebo otců. Víte ale, že na 16. října připadá Světový den páteře? Zkuste se v tento den zamyslet nad tím, co děláte pro zdraví té své a svých zad. Pokud máte trochu černé svědomí, které se už dokonce začíná ozývat v podobě bolesti zad, je nejvyšší čas s tím něco dělat. Pojďme si proto u této příležitosti připomenout, jak se o svá záda starat i jak řešit náhlou bolest.

Bolest zad je často až důsledek všeho negativního, co na svá záda naložíme. A to jak fyzického, tak psychického. Postupně se na nich podepíše špatné držení těla, spaní na nekvalitních matracích, nesprávný a jednostranný pohyb, ale také psychická nerovnováha, stres, špatná nálada a dlouhodobé psychické rozrušení.

Neopomínejte základy

Správné držení těla je stejně tak důležité, jako zvolit vhodnou polohu pro spánek, při které nedochází k utlačování nervů a nebudíte se pak celí rozlámaní. Důležitá je proto i matrace s vhodným anatomickým polštářkem. Nic z toho rozhodně nepodceňujte, protože nejen nervy, ale i záda máte jenom jedny. Navíc dlouhodobé zaujímání nevhodné polohy, ať už při denních činnostech, nebo při spánku, může vést až k třeba útlaku nervu v bederní páteři.

Nezapomínejte ani na správný pohyb, může to být chůze, běh na lyžích, plavání nebo speciální cviky na záda. Rovnoměrným zatížením svalů a vhodným protažením celého těla můžete předejít řadě problémů se zády i celým pohybovým aparátem. Pozor dejte také na nesprávný pohyb. Špatné pracovní návyky mohou vést například k bolestivému útlaku páteře v oblasti kříže. Takové strukturální změny se léčí hůř a celkový postup je pak často běh na dlouhou trať. Osvojte si proto několik zásad zdravých zad a šetřete je tak každý den.

Pro zdravotní stav je rovněž důležitá i psychika. Život ve stresu proto může mít negativní dopad na psychické i fyzické zdraví. Není proto divu, že v mnoha případech se o psychice mluví jako o časté příčině bolesti zad. Stresu se někdy nevyhnete, avšak jeho dopady může zmírnit duševní hygiena, kam může patřit sport, pobyt v přírodě, setkávání se s přáteli nebo třeba i meditace.

Jděte po příčině

Důvody vzniku bolesti jsou různé, většinou se jedná o dráždění nervových struktur, a to tlakem či zánětem. Prevence jako zdravý životní styl je ideální, jenže pokud vás záda již bolí, musíte svému tělu ulevit, to znamená sáhnout po analgetikách, tedy lécích proti bolesti. Musíme ale pamatovat na to, že jejich účinek je krátkodobý, protože analgetika zajistí pouze úlevu od akutní bolesti a neléčí její příčinu. Zaměřte se proto na výživu poškozených nervových vláken pomocí těch správných vitaminů.

Nervy vyživujte dlouhodobě

A co na bolest zabírá nejvíc? Odpovědí je hloubková výživa poškozených nervů prostřednictvím vitaminů skupiny B. Pravidelný přísun vitamínu B1 – v tuku rozpustné formě – benfotiaminu, B6B12 ve vysokých dávkách se postará o výživu nervů zad. Tyto vitaminy mají i analgetický účinek a urychlují hojení poškozených nervových vláken. Přímo podporují metabolismus utlačeného nervu a svalu ovlivněním několika enzymů, zlepšují jejich zásobování krví, čímž například urychlují odstraňování škodlivých látek.

Výživa poškozených nervových vláken je dlouhodobý proces, avšak dobře vyživované nervové buňky se lépe hojí, jsou silnější a schopné tak lépe odolávat poškození a vzniku bolesti.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget