Věděli jste, že alespoň jednou v životě má problémy se zády až 80 % z nás a že jsou nejčastější příčinou pracovních neschopností? Původně ojedinělé zabolení totiž může postupně přejít v bolest chronickou, které se pak těžko zbavuje. Pokud nechcete, aby bolesti zad „složily“ i vás, nepodceňujte příznaky a s návštěvou lékaře neotálejte.
Při dlouhodobých bolestech zad je důležité řešit hlavně příčinu bolesti. Většinu bolestí zad si totiž obvykle způsobujeme sami, a to mechanickým přetížením, buď jednorázovým nebo dlouhodobým. Obecně se bolesti zad dělí na několik typů: podle toho, jakou část páteře postihují (krční, hrudní nebo bederní – tam jsou potíže nejčastější) nebo podle toho, zda jsou akutní či dlouhodobé.
Není třeba běžet k lékaři hned s první bolestí nebo píchnutím. Důležité je ale naordinovat si klidový režim, suché teplo, případně zvolit rychlou úlevu v podobě analgetik. Pamatujte ale na to, že léky proti bolesti dlouhodobě nic neřeší, bolest se může stejně rychle zase vrátit. Pokud se však během 72 hodin nepodaří první příznaky aspoň trochu zmírnit, je na místě poradit se s odborníkem. Jedná-li se spíše o ztuhlost projevující se tlakem či tupou bolestí, může pomoci pravidelné cvičení a protahování. S tím můžete začít klidně hned po opadnutí akutní silné bolesti. Jde-li ale o ostrou vystřelující bolest, je určitě vhodné vyhledat odborníka. Někdy může být obtížné bolesti rozlišit. Pokud si nejste jisti nebo vaše bolesti nepolevují, potíže vždy včas zkonzultujte se svým lékařem.
Bolest zad může být i příznakem vážného onemocnění. Návštěvu lékaře proto určitě neodkládejte, pokud vás trápí bolest nebo bodání v podbřišku, máte zvýšenou teplotu, problémy s vyměšováním nebo vás trápí intenzivní bolest i v noci, když si lehnete. Mezi varovné signály patří i ostrá bolest vystřelující do jedné či obou nohou, mravenčení v končetinách nebo když se vám objeví otok či zčervenání pokožky kdekoli v oblasti zad. Nepodceňujte ani drobný úraz typu pádu nebo úderu do oblasti zad, a to i přesto, že vypadal neškodně.
Prvním lékařem, kterého byste měli navštívit, je váš praktický lékař. Ten vám podle svého uvážení může předepsat návštěvy u fyzioterapeuta, poslat vás k neurologovi (např. v případě vyhřezlé ploténky), případně za ortopedem. Specialista následně provede všechna důležitá a nezbytná vyšetření, na základě kterých vám doporučí některý z léčebných postupů.
Tip na závěr: Pokud se dlouhodobě potýkáte s bolestmi zad, které jsou způsobeny zánětlivým nebo mechanickým poškozením (radikulární syndrom) periferních nervů a kořenů, nezapomeňte na pravidelný přísun vitaminů B1, B6 a B12, které se starají o výživu nervů zad. Kombinace pravidelných a vysokých dávek vitaminů skupiny B zlepšuje metabolismus a vyživuje periferní nervová vlákna. Navíc díky svému protibolestivému účinku uvolňuje reflexní křeč svalstva.