Ztuhlý krk, bolest hlavy nebo zad občas trápí každého. Může za to strnulý sed, nepřirozené ohnutí zad, těžká manuální práce a v dnešní době i delší sezení u počítače. Pomoci od bolesti si ale můžete i sami doma. A jak na to?
Když vás občas přepadne nepříjemná bolest zad, krku či hlavy, nemusíte hned utíkat k lékaři. Někdy vám totiž může od bolesti ulevit i docela obyčejná samomasáž, jinak nazývaná také automasáž. Správná automasáž dokáže uvolnit ztuhlé svaly a tím zbavit nepříjemného napětí. Domácí masáží si neublížíte, pokud dodržíte několik zásadních pravidel. Ztuhlé oblasti procházejte vždy jen jemnými krouživými pohyby a pokožku třete lehce, bez vynaložení síly. I zde platí, že méně je více. A na paměti mějte také to, že správná automasáž by nikdy neměla bolet.
Ztuhlá krční páteř nebo nepříjemný pocit tíhy v oblasti ramen se může objevit z ničeho nic, ať už máte sedavé zaměstnání, nebo je váš život spíše aktivní. Nepříjemné napětí v každém případě zkuste eliminovat co nejdříve. Ztuhlé svaly totiž způsobují bolest, která se může stupňovat a přecházet do hlavy, ramen či rukou. Důsledkem nepříjemných pocitů pak může být i stres nebo nesoustředěnost. Uvolňující masáž si proto dopřejte co nejdříve. Máte-li sepnuté vlasy, začněte tím, že si je rozpustíte. Celodenní stahování vlasů do culíku nebo drdolu totiž namáhá vlasové folikuly, které napínají kůži, což může způsobovat bolest hlavy a šíje. Následně si prsty vjeďte do vlasů a krouživými pohyby si lehce masírujte lebku. Uvolněte se a uvidíte, že úleva se rychle dostaví.
Automasáží uvolníte i svaly kolem krční páteře a v oblasti ramen. Připravte si olejíček, který vám umožní snadněji posouvat prsty po pokožce a zároveň ji prohřát. Krk můžete jemně promasírovat oběma rukama (pravou rukou na pravé straně a opačně). Jemnými krouživými pohyby nebo dlouhými tahy postupujte po celé krční páteři až k hranici vlasů. Příliš netlačte, spíše se snažte jemně povolit zablokovaná místa. Pokud narazíte na obzvláště napjaté místo, můžete na něj tlačit výrazněji a zkusit ho rozmasírovat.
Při masáži šíje budete muset ruce vyměnit: pravou rukou začněte masírovat levý trapézový sval – použitím jemného tlaku zmáčkněte pomocí palce, ukazováčku a prostředníčku horní část svalu (od krku po rameno). Malými krouživými pohyby promasírujte i bolavá místa v oblasti mezi lopatkou a páteří.
Sami si můžete promasírovat i záda. Budete k tomu ovšem potřebovat pár věcí. Trapézový sval a široký sval zad můžete rozmasírovat pomocí malého míčku. Postavte se zády ke zdi, lehce pokrčte nohy v kolenou a mezi horní část zad a stěnu vložte například tenisový míček. Krouživými pohyby těla si tak postupně můžete uvolnit všechny svaly zad.
Masáž lze praktikovat i ležmo. K ruce si vezměte pěnový váleček, pomůcku vložte pod záda do křížové oblasti a pokrčte nohy. Pohyby dopředu a dozadu si začněte masírovat ztuhlé svaly zad.
Tip na závěr: Při masáži si udělejte chvilku pro sebe a nenechte se ničím a nikým vyrušit. Tělo masírujte neutrálním olejem bez vůně nebo si vyberte příjemnou a uklidňující vůni bylinek.