Vliv dýchání na stavbu těla a psychiku


Správné dýchání ovlivňuje okysličení těla, emoční prožívání i celkové zdraví. Nevyvážené dýchání souvisí s psychickými bloky a může vést k fyzickým obtížím. Terapeutické techniky zaměřené na tělo pomáhají obnovit přirozenou rovnováhu.

vliv dychani na telo

Tělo je autonomně se regulující systém. Je dokonalé svou funkcí více než jakýkoliv technický výrobek, či počítač. K tomu, aby mohl člověk a jeho tělo správně fungovat, tak potřebuje mít uspokojeny všechny základní fyziologické a psychické potřeby. Základní fyziologickou potřebou, která úzce souvisí i s prožíváním emocí, je dýchání.

Gerda Boyesen, zakladatelka biodynamické a na tělo zaměřené psychoterapie tvrdí, že prostřednictvím dýchání, nádechem a hlavně delším výdechem směrem dolů do těla, se okysličují všechny buňky v těle. Ty se podle ní prostřednictvím dýchání obnovují a vitalizují.   i podle tradiční čínské medicíny. Díky tomu je hlavní součástí všech uvolňujících, harmonizačních a relaxačních technik.

Na dýchání mají vliv naše emoce 

Kyslík v těle okysličuje krev, ta zase jednotlivé orgány. Prostřednictvím dýchání dokonce probíhá i trávení a látková výměna v těle. Lymfatický systém z těla pak vylučuje toxiny přes pot a urogenitální systém. Dostatečné okysličování těla a dýchání je však ovlivňováno naším prožíváním a emocemi.

Ty tak ovlivňují hloubku a intenzitu nádechu i výdechu. Malé dítě dýchá přirozeně a přiměřeně rychle. Strach, úzkosti, všechna prožívaná traumata, stres a omezení, příkazy a zákazy rodičů - to vše zrychluje naše dýchání, dělá ho mělkým, a tudíž nedostatečným. To vše se odráží i na zdraví jednotlivých orgánů těla, na svalech i kostech. Gerda Boyesen se zabývala zkoumáním jednotlivých segmentů těla a jejich psychosomatickým významem. Zjistila, že naše zdraví a funkce jednotlivých orgánů závisí na spontánním a plynulém toku dechu.

Pokud je dýchání mělké, nepravidelné nebo je zadržován dech v nádechu s velmi krátkým výdechem, vznikají v těle bloky, fyziologicky nazývané spasmy, které se jinak projevují stažením - napětím v určité části těla (segmentu). Tato napětí směřují od povrchu kůže přes svaly až ke kostním tkáním. Blok, který v těle vznikne, se pak projevuje charakteristickým - vadným držením těla a později bolestí. Boyesen tak zjistila, že při pravidelném a přiměřeně hlubokém dýchání se okysličuje celé tělo rovnoměrně, a tudíž v něm nevznikají bloky. 

Podívejte se také na: Příčiny bolesti hlavy z pohledu psychosomatiky

vliv dychani na psychiku

Psychoterapie hledá příčinu už v dětství 

Wilhelm Reich a později Gerda Boyesen nazvali toto stažení svalů, šlach a kostí - obranným krunýřem těla. Ten má kromě somatického významu i psychologický význam, a to podobu nevyjádřených psychických potřeb a emocí, které způsobují v člověku konflikt, či frustraci. Konflikt má za následek vznik neurózy a neurotického obranného pancíře, který se projevuje i fyziologicky v rámci konstituce těla, a který může stát za projevem mnoha psychických a také somatických onemocnění.

Psychoterapie zaměřená na tělo svým terapeutickým přístupem pracuje na odstranění tohoto obranného pancíře, přesněji řečeno na podpoře spontánního dýchání, které ovlivňuje i naše emoce. Prostřednictvím dýchání a regulace emocí tak terapeut podporuje v člověku spontánně obranné mechanismy těla a psychiky. Mezi metody, které psychoterapie zaměřená na tělo využívá, patří například vegetoterapia, focusing, imaginativní techniky, regres a jiné verbální a neverbální terapeutické metody.

Také jsou to uvolňující a relaxační techniky, biodynamické masáže a deep Draining masáže, které podporují samouzdravující  mechanismy těla. Psychoterapie zaměřená na tělo pracuje na vyřešení neurotického konfliktu v člověku, který u něj způsobily primárně jeho rodiče nebo jiné důležité autority v životě. Naučil se tak své potřeby v sobě potlačovat nebo kompenzovat.

Neurotický charakterový obranný krunýř těla zosobňuje kromě fyziologicky charakteristické konstituce těla i psychické osobnostní vlastnosti a charakter osobnosti člověka. Charakter člověka můžeme považovat za zralý nebo i harmonický, pokud je konstituce těla ve smyslu svalového napětí a jeho tonicity, pružnosti tkáně, poměru vaziva, svalů a tuku v těle přiměřeně zastoupena. Dýchání pak je volné a pravidelné.

Špatné dýchání důsledkem úzkostí i strachu z vlastního selhání 

Nezralý nebo i neurotický charakterový obranný krunýř těla se může vyznačovat svou nedostatečností ve smyslu svalového napětí. Může v něm převládat vazivo nebo tuková tkáň, tělo může být více ochablé nebo dokonce napjaté v určitých oblastech svalů a kostí. Člověk s neurotickým charakterovým obranným krunýřem může prožívat intenzivní strach a úzkosti, které vyvolávají ztuhlost v kostech a svalech - to zase způsobuje bolest a vnitřní nervozitu.

Dotyčný se pak může cítit slabší a bez energie, osobnostně je více úzkostlivý, má strach a obavy ze samoty. Může trpět úzkostnými a depresivními stavy. Jeho dýchání je většinou mělké a nepravidelné, z obranných mechanismů u něj převládají nezralé formy mechanismů jako například rezignace, popření, únik, regrese a jiné. Neurotický charakterový obranný krunýř, který se vyznačuje silnou konstitucí těla, zadržuje napětí ve svalech a ve šlachách a osobnostně se projevuje více v kompenzováni nenaplněných potřeb.

Z psychologického hlediska je to například princip moci. Dotyčný tak kompenzuje své nenaplněné potřeby silou a velkou snaživosti. Své cíle i svoji osobu si často idealizuje, může častokrát prožívat pocity bezmocnosti, protože má strach, že si ho jinak nikdo nevšimne nebo neocení. Většinou za jeho obrannými mechanismy je strach ze selhání a z nedocenění. Jeho dýchání bývá často zadržováno v nádechu nebo blokováno.

Z praxe mohu říci, že každý člověk v životě zažívá určitou traumatizaci v raném dětství, protože dokonalá výchova neexistuje. Vytrvalou prací na svém životním příběhu, nabýváním nových životních zkušeností, zdoláváním životních překážek a neúspěchů, věnováním se osobnostnímu růstu, duchovnímu a transpersonálnímu nahlížení na život tak můžeme přispět k harmonizaci charakteru naší osobnosti, a tím i k podpoře zdraví.

Tento odborný blog napsala PhDr. Denisa Maderová Psychologické a terapeutické centrum Sunrise, centrum psychosomatiky a celostní medicíny.  PhDr. Denisa Maderová Klinická psycholožka a psychoterapeutka (psychoterapie zaměřená na tělo - biodynamická terapeutická škola). V praxi se věnuje diagnostice a terapii psychosomatických onemocnění, onemocněním způsobeným stresem a psychickou traumatizací v raném dětství. Vede kurzy a zážitkové skupiny zaměřené na terapii raných psychotraumatických zranění a osobnostní růst, skupiny kreativního pohybu a tance, uvolňujícího cvičení a terapeutických masáží, které podporují sebevyjádření, spontánnost a vnitřní sílu. Ve svém přístupu vnímá člověka jako celek jeho těla a duše. Vychází z principů a terapeutických postupů podle biodynamické psychologie a psychoterapie zaměřené na tělo. Zajímá se a studuje tradiční čínskou medicínu, proto tak jako v diagnostice, i v terapii považuje za důležité propojovat západní medicínu s celostní medicínou.