Jak se vyspat do růžova? 4 tipy pro správný výběr lůžka | 25 února 2021

Jak si kdo ustele, tak si lehne a zdravý spánek je pro obnovu lidského organismu naprosto klíčový. Proto by postel měla být místem, kde načerpáte síly a budete se cítit dobře. Výběr té správné postele, matrace či lůžkovin byste proto rozhodně neměli podceňovat.

Matrace. Tvrdá nebo měkká?

Pokud se rozhodnete pořídit si novou matraci, nákup neuspěchejte. Je pravda, že ji seženete za „pár korun“ už i v každém větším supermarketu. Taková matrace ale rozhodně není vhodná pro každodenní použití. Pořídit ji můžete například do pokoje pro hosty. Do matrace, na které budete spát každý den, se ale už vyplatí investovat. Uvědomte si, že vám bude sloužit dalších deset až patnáct let. Navštivte proto raději přímo specializovanou prodejnu, kde je široká nabídka, a navíc vám odborně proškolený personál pomůže s výběrem.

Matrace by neměla být příliš měkká nebo naopak tvrdá. Měkká matrace prohýbá páteř do oblouku a meziobratlové ploténky jsou nepřirozeně stlačeny. Tvrdé matrace zase páteř dostávají do nepřirozené polohy a dochází k nesprávnému podepření ramenního a kyčelních kloubů. Navíc u nich hrozí otlačení. Tip: Matrace by se měla prohýbat pouze tam, kde na ni působí tlak. Páteř musí vždy zůstat v rovině. Pokud v noci hledáte vhodnou polohu a vaše matrace je proleželá, je na čase ji vyměnit. Nepřizpůsobujte se matraci, ona se musí přizpůsobit vám!

Důležitá je i výška postele

Ložná plocha by se měla nacházet nejméně 40–50 centimetrů od země. Pro starší osoby může být výška ložné plochy ještě o 10 centimetrů výše. Výšku můžete ovlivnit volbou roštu i matrace. Optimální výšku vyberete tak, že si sednete na okraj postele takovým způsobem, aby obě chodidla byla položena na zemi. Mezi lýtkovou a stehenní kostí by měl vzniknout úhel 45°. Dostatečná výška vás ochrání před průvanem proudícím mezi podlahou a dveřmi, ale také před vířícím prachem. Vliv má i na životnost matrace, která může díky dostatečné výšce dobře dýchat, takže se v ní nevyskytují roztoči, alergeny a plísně.

 

 

Peří nebo umělý materiál? 

Pokud při nákupu nechcete šetřit a přejete si, aby vám peřiny vydržely léta, určitě nekoukejte po umělých materiálech a rovnou zvolte klasické peří. Hlavní výhodou peří jsou jeho výborné izolační vlastnosti, které se hodí jak v zimě, tak i v létě. Peří má také jedinečnou schopnost pohlcovat a odvádět vlhkost, kterou u umělých vláken nenajdete. První věc, kterou si ale hned na začátku výběru ujasněte je to, zda nejste na peří alergičtí. Pokud ano, je to pro vás při výběru péřové deky konečná a vy si musíte vybrat z jednoho z umělých materiálů. Nemějte ale obavy. I pokrývky z umělého materiálu poskytují dostatečný komfort. Pokud si nejste jisti s výběrem a nemůžete se rozhodnout, která je pro vás ta pravá, raději si nechte si v obchodě poradit.

Na co pozor? 

Výběr postele není jen o designu, ale zejména o kvalitním provedení, vzdušnosti a pohodlnosti. Tyto tři parametry rozhodně stojí nad designovou stránkou věci.

  • Kvalita provedení – zaměřte se na pevnost použitých spojů, které významně ovlivňují životnost postele. Materiál, který postel nese, musí být pevný a stabilní. Postel by se neměla viklat ani vrzat.
  • Vzdušnost – nedostatečná prodyšnost lehací plochy negativně ovlivňuje životnost postele i hygienu spaní. Pot se vstřebává nejen do matrace, ale také do úložného prostoru. Proto dbejte na to, aby byla postel dobře odvětrávaná.
  • Pohodlnost – otázka pohodlnosti je individuální, ale podílí se na ní především volba roštů a matrací. Zapomínat byste neměli ani na dostatečnou výšku. Z postele by se mělo pohodlně vstávat, ale také do ní uléhat.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget