Jezdíte rádi na kole? A jezdíte často? Tak čtěte! | 18 května 2019

Cyklistika patří k nejoblíbenějším sportům. Můžeme ji provozovat na čerstvém vzduchu, sami, s rodinou, v náročném, nebo naopak relaxačním tempu. Zároveň je vhodná pro všechny věkové skupiny a například i pro ty, kteří trpí artrózou nebo mají nadváhu. I jízda na kole má však svá pravidla. Vždy bychom například měli myslet na to, jestli je naše kolo správně nastavené a zda je nám jízda na něm pohodlná. Pokud tomu tak není, může dojít k jednostrannému přetížení svalů, což může mít za následek nepříjemné bolesti zad a páteře.

Sedí se vám pohodlně?

Jízda na kole, ať už po cyklostezce, nebo přírodou, nám dokáže dobít baterky, osvěžit mysl a zrelaxovat i posílit tělo zároveň. Na kole sice jedeme, vše ale začíná u správného posezu. To, jak se na kole usadíme, totiž dokáže ovlivnit nejen náš zážitek z jízdy, ale má to vliv i na naše zdraví. Ze špatné výšky sedla bolí stehna, ze špatného sklonu zase záda – a pozor, velmi záleží také na pozici řídítek.

Obecně lze říci, že bychom nikdy neměli být nad řídítky příliš skloněni a mít sedlo ve vysoké poloze. Ohnutá záda tlačí obratle na ploténky, ty se vydouvají do boků, a tím tlačí na nervové kořeny vedoucí převážně do nohou. V důsledku toho vzniká bolest nejen v zádech, ale také lýtkách, chodidlech či podkolení.

Bolesti nám mohou způsobit i nárazy do zadní části těla či rukou od nerovností na cestách. Řešením je úprava sedátka, změna nastavení posedu či přímo některých komponentů na kole. Pokud se vám sedí nepohodlně i po přenastavení kola, hrbíte se nebo vás při jízdě táhne v zádech, zkuste ho vyměnit za jiné. Možná je kolo na vás příliš velké nebo je zkrátka už staré a vy si zasloužíte nový dopravní prostředek.

Správně nastavené kolo je základ

Nejlépe výšku sedla seřídíte tak, že si na pedál položíte patu a nohu propnete. Tato výška je ideální. Myslete také na to, že když šlapete, měla by být vaše noha ve spodní pozici vždy mírně pokrčená, nikoli propnutá. Sedlo kola si nikdy nenaklánějte příliš dolů, nebude se vám sedět pohodlně a budete z něj sklouzávat. Právě v důsledku toho vás mohou začít bolet záda. Správně byste měli mít sedlo rovnoběžně se zemí a ve stejné výšce jako sedlo mít nastavena také řídítka, případně je mít o pár centimetrů níže. Nižší poloha řídítek zlepšuje aerodynamiku, a vy se tak na kolo doslova položíte. Proto mívají závodníci řídítka mnohem níž než sedlo. Vám ale doporučujeme nastavit si řídítka tak, aby byla poloha na kole především pohodlná.

muž upravuje nastavení jízdního kola

Myslete i na vhodnou obuv

Vědu v tom nehledejte. Boty, které si na kolo vyberete, by měly být dostatečně pevné, s tuhou podrážkou a uzavřené. Rozhodně zapomeňte na otevřené sandály, boty bez ponožek, nebo dokonce žabky! Ani jedno z toho není pro jízdu na kole vhodné, nehledě na to, že špatně zvolenou obuví zbytečně riskujete a můžete si přivodit nepříjemná zranění. Nejezděte ani v botách s příliš širokou podrážkou, nevešli byste se s nimi na šlapku a museli byste šlapat přes její hranu.

Pevná obuv nejen ochrání vaši nohu, ale zároveň bude mít vliv na to, jak dobře a s jakou silou budete schopni šlapat. Stejně tak doporučujeme volit boty se suchým zipem, ty s  tkaničkami by se vám mohly zachytit do řetězu. Pokud už takové boty máte, doporučujeme si vázání zastrčit dovnitř bot.

Trávíte-li však na kole většinu volného času, vyplatí se vám investovat do cyklistických treter, které mívají vyztuženou podrážku. Nohy vás nebudou bolet ani po dlouhé jízdě, navíc podáte lepší výkon. A samozřejmostí je helma, která vás ochrání při pádu.

Na závěr

Myslete na to, že jízda na kole by vám měla přinášet radost, ne starost, a už vůbec ne bolest. Pokud vás při nebo po jízdě bolí záda, svaly nebo zkrátka cítíte, že to není ono, dejte si od kola pauzu a vyražte raději na procházku. Berte ohledy na svůj zdravotní stav a do ničeho se nenuťte.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget