Chronické bolesti zad mohou signalizovat Bechtěrevovu chorobu. Jak ji poznat včas? | 21 dubna 2022

Bolest zad, pocit ztuhlé páteře hlavně v její dolní části a také pořádná únava. Bechtěrevova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které se projevuje kostnatěním vazivových tkání, což pacientům v konečném důsledku způsobuje problémy s pohybem. Dodnes není tato nemoc zcela vyléčitelná, a právě proto je důležitá včasná diagnóza.

Bechtěrevova choroba postihuje zejména muže. Vzhledem k tomu, že její příznaky se rozvíjejí pomalu, bývá často diagnostikována později. Včasná diagnostika Bechtěrevovy choroby (podobně jako u jiných onemocnění) však pomáhá zlepšovat průběh onemocnění a tím snižovat jeho následky.

Projevy 

Prvními příznaky Bechtěrevovy choroby může být únava, zvýšená teplota a nadměrné pocení se v nočních hodinách. K těmto projevům se později přidávají také bolesti zad v okolí páteře. Typický je tzn. zánětlivý typ bolesti, kdy je bolest vnímána v klidu, a to v nočních a ranních hodinách. Dalším příznakem je ztráta ohebnosti páteře, což v konečném důsledku vede k problémům s mobilitou i při zcela běžných úkonech, jako je například předklon při obouvání bot. Za to, že Bechtěrevova choroba většinou bývá diagnostikována příliš pozdě, může paradoxně pocit úlevy po rozcvičení, pohybu a období úlevy od bolesti, které se u pacientů často dostaví po týdnech či měsících bolestí. Právě střídání bolestí a úlevy pacienty odrazuje od toho, aby navštívili odborníka.

Léčba 

Onemocnění může začít akutně, výraznou bolestí. Častěji je však průběh chronický. V konečném stadiu, hlavně u neléčeného onemocnění, může dojít k úplnému ztuhnutí páteře, ale i pohybových struktur hrudníku, čímž se negativně ovlivní dýchání. Do tohoto stadia však pacient nemusí vůbec dospět. I když onemocnění v současnosti zcela vyléčitelné není, díky včasné diagnostice a moderní biologické léčbě ho lze zastavit a zpomalit. 

Při indikaci biologické léčby musí být splněna řada kritérií, která jsou striktně definována. Proto tato léčba patří do rukou specialistů, vedená je revmatologem. Léčba se zaměřuje na zmírnění bolesti, kterou trpí většina pacientů a na působení proti zánětlivému procesu. Většinou se podávají nesteroidní antirevmatika. I tuto léčbu má vést lékař. Protože se jedná často o léčbu dlouhodobou, je třeba brát v úvahu i nežádoucí účinky, případné další diagnózy pacienta.


Další nesmírně důležitou a zásadní součástí léčby je fyzioterapie. U pravidelných rehabilitačních cvičení jde o zachování mobility páteře, dýchací gymnastiku, aktivaci hlubokého stabilizačního systému a udržování svalové rovnováhy. Vhodná je i fyzikální terapie – lokální nebo např. aplikací magnetoterapie na celou páteř a pánev.

Modernější metodou léčby je také kryoterapie – léčba chladem. Jedná se o lokální nebo celkovou terapii, která spočívá v několika návštěvách mrazící komory s teplotou pod minus 100 °C. Tato léčba má mnoho pozitivních účinků. Patří mezi ně snížení bolestivosti, potlačení zánětlivé reakce či zvýšení pohyblivosti postižených kloubů. Po šoku mrazem se zároveň uvolňují stažené cévy, dochází k relaxaci svalů a zvyšuje se celková výkonnost. Indikace a aplikace kryoterapie má být v rukou lékaře, protože má i řadu kontraindikací. V úvahu je třeba vzít i značnou individuální reaktibilitu pacienta.

Jak si pomoci sám? 

Je velmi důležité, aby pacient dodržoval předepsaná cvičení. Aby si uvědomil, že aktivní pohyb výrazně ovlivňuje kvalitu jeho života a stává se pro něj celoživotní nutností. Velmi prospěšný je také pohyb ve vodě či relaxační masáže. Pro zvýšení pohodlí běžného života je vhodné investovat do kvalitní matrace pro zajištění co nejpohodlnějšího spánku. V neposlední řadě by se měl pacient vyhýbat monotónním polohám, například dnes tak častému sedavému způsobu života. Redukovat následky Bechtěrevovy choroby pomůže i dodržování zásad školy zad.

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget