Páteř je nosným aparátem celého pohybového aparátu člověka. Při jejím vyšetření (klinickém – ve stoje, sedu a chůzi a rentgenologickém) se popisují zakřivení, resp. jejich odchylky v předozadní (sagitální) a čelové (frontální) rovině. V čelové rovině by páteř ideálně měla být vyrovnaná. Pokud tomu tak není a páteř vybočuje do strany, mluvíme o skolióze.
Esovité zakřivení páteře v předozadní rovině směrem dopředu (lordóza) v oblasti krční a zejména bederní části páteře a směrem dozadu (kyfóza) v hrudní části mají velký význam pro správné držení těla v jeho vertikální poloze. Tato zakřivení zvyšují její pružnost a chrání tak nosné pohybové struktury hlavně při chůzi či doskocích.
Toto předozadní zakřivení páteře se vyvíjí. Novorozenec má páteř ohnutou do oblouku, čili je kyfotická. Ohnutí i bederní lordóza se vytvářejí postupně. Zvedáním hlavičky, otáčením, sedáním, postavováním se a chůzí dítěte. Stabilními se stávají až v předškolním věku. Důležitým faktorem je i zapojení svalstva a jeho správná vyváženost, aby udržení vzpřímeného držení těla vyžadovalo co nejmenší svalovou aktivitu.
Dříková oblast páteře na jedné straně umožňuje do značné míry pohyblivost trupu, na druhé ale nese z velké části jeho váhu, a tak svým postavením musí zajistit také stabilitu. Pro správné plnění těchto funkcí je její přiměřené zakřivení – dříková lordóza – důležité.
Zatěžujícím faktorem pro bederní, lordoticky zakřivenou páteř bývá větší hmotnost břicha. S tím se musí vyrovnávat těhotné ženy, ale také lidé trpící takovým typem nadváhy. Nepříznivým pro svalovou balanci je následné oslabení svalstva břišní stěny a hýždí a hyperaktivita, zkracování, zvýšené napětí povrchových svalů zad a ohýbačů kyčlí. To pak přispívá k prohloubení ohnutí dolní části zad dopředu a mluvíme o hyperlordóze.
Naopak, pokud je tato oblast vyrovnaná, resp. až kyfotizuje, což v dnešní době nastává nejčastěji u sedu s ohnutými zády, se meziobratlové pohybové struktury přetěžují také. Nejen v dolní části páteře, ale následně v celém jejím průběhu.
Jaké je řešení? Zajistit co nejlepší přední stabilizaci bederní páteře. Dosáhnete toho správným zapojením bránice, břišní stěny a pánevního dna. Je třeba také aktivovat hluboké svaly zad. Jednoznačně doporučení je svěřit se do rukou odborníka, lékaře, fyzioterapeuta. Důležité je to především tehdy, pokud už pociťujete potíže či bolest. Prevencí, zda primární nebo sekundární, je dodržování zásad školy zad, hlavně správný sed. Zařaďte také co nejvíce přirozeného pohybu. Zejména u dětí, u kterých se správné postavení bederní lordózy formuje.