Tenisky jsou hit. Víte, jak vybrat ty správné, aby si hověla i vaše záda? | 11 října 2019

Kdo by je nemiloval? Pohodlné a stylové tenisky by neměly chybět v žádném dámském šatníku. Takové boty na celodenní pobíhání bychom však měli vybírat důkladně, tedy nekoukat jen na design, ale především také na kvalitu. Jak si ale takové dámské boty, které jsou in, vybrat?

Nechte si v botách dostatek místa 

Dřív než obuv začnete zkoušet, změřte si délku chodidla, abyste zjistili přesnou velikost. Každý výrobce totiž může mít jiné číslování. Botu zkoušejte ve stoje přímo na chodilo a ideálně i s typem ponožek, které do bot budete nosit. Obuv vybírejte cca o 10 mm větší, než je vaše velikost, abyste umožnili prstům volný pohyb a vyhnuli se tak odřeninám a otlakům. 

Aby se vaše nohy i po celém dni chození cítily jako v bavlnce, měla by být obuv odpružená a můžete ji doplnit i některou z ortopedických nebo gelových vložek. Bota musí dobře sedět v kotníku, nikde netlačit a ve špičce mít trochu prostoru navíc. To vyzkoušíte tak, že pokud se prsty dotknou přední stěny boty, pak by za patou měla zůstat mezera ještě nejméně na šířku palce vaší ruky. Pevná pata je samozřejmostí. V žádném případě by se vám bota neměla vyzouvat nebo z paty klouzat. Abyste prodloužili životnost obuvi, myslete na to, že tenisky patří mezi vycházkovou obuv a jsou tedy spíše vhodnější do suchého prostředí. Vyhýbejte se vlhku a mokru a noste je maximálně do -5°C. 

6 tipů pro správný výběr 

Nezapomeňte, že investovat do správné obuvi se vyplatí, proto se nenechte zlákat nízkou cenou a nikdy si boty nekupujte v tržnici nebo pouličním krámku. Dlouhodobé nošení nevhodné obuvi vám může přinést nejen bolest chodidel, ale i lýtek, páteře nebo hlavy. 

  1. Boty vybírejte odpoledne či večer. Nohy jsou po celém dni objemnější, lépe tak odhadnete, zda vám pohodlně sedí či nikoli. 
  2. Označení velikosti berte jen jako orientační údaj, nebojte vyzkoušet i větší nebo menší botu. 
  3. Otestujte, kde se bota ohýbá. Vsuňte do boty ruku, zapřete ji špičkou o nějakou zarážku a podívejte se, kde dochází k ohybu. Správně je to v přední části, ne uprostřed. Pokud se bota neohýbá vůbec, je to špatně. 
  4. Zkoušejte vždy obě boty a vždy v nich po prodejně udělejte aspoň pár kroků. 
  5. Pokud se domníváte, že boty „rozchodíte“, není to pravda. Raději si vyberte jiné, zkuste jinou velikost nebo nákup odložte. Pokud vám boty nesedí už v prodejně, těžko vám budou sedět později a vy za ně zbytečně vyhodíte peníze. 
  6. Boty vybírejte z takového materiálu, který dobře větrá a nezapařuje se vám v něm noha. 

Pokud si stále nejste jisti, obraťte se na obsluhu a nebojte se říct si o radu. Vyškolený personál vám jistě rád poradí a doporučí takovou obuv, která vám bude nejvíce vyhovovat. 

První pomoc při bolesti zad v domácích podmínkách

Stáhněte si ebook s 18 tipy pro zdravá záda.

Stáhnout

Sledujte nás na Facebooku

Facebook Pagelike Widget